top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików PZK -relacja

Przeszło 300 karateków z 38 klubów rywalizowało w ostatni weekend w Warszawie na Mistrzostwach Makroregionu Wschodniego i Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Polskiego Związku Karate. Jedenaścioro z nich to zawodnicy KS Budokai Lublin.


Zawody te charakteryzują się tym, że aby nawiązać w ogóle walkę, przygotowanie wydolnościowe i motoryczne zawodników musi być na najwyższym poziomie. Walczy się bowiem, poza standardowymi ochraniaczami głowy, dłoni, goleni i stóp, w ochraniaczach tułowia, które odbierają atuty zawodnikom z mocno bijącymi rękoma. Wyłączone są także kopane techniki frontalne, opadające i obrotowe na głowę. Ponadto gromadzą się na nich najlepsi z najlepszych zawodników z każdej organizacji Kyokushin w Polsce, których kluby zrzeszone są w PZK.


Półfinał - Karolina Polaszewska w natarciu.

Zawodnicy KS Budokai Lublin pojechali sprawdzić poziom swoich przygotowań przed kolejnymi imprezami w przepisach japońskich. Do walk stanęli Sensei Natalia Trancygier oraz senpai Karolina Podlaszewska, Szymon Sapko, Zuzanna Świtka, Szymon Radzki, Gabriela Szubarczyk, Bartosz Król, Bartosz Radzki, Emilia Lepiarz, Sandra Farbiszewska i Patrycja Marczak.


Trzeba przyznać, że walki były zacięte a przygotowanie wszystkich zawodników nienaganne.


Dwa brązowe krążki wywalczyły nasze seniorki.


Karolina Podlaszewska (60-65 kg seniorek) po zwycięskim pojedynku w regulaminowym czasie z bardzo dobrą zawodniczką Shinkyokushin, spotkała się w półfinale z Wicemistrzynią Europy IKO w kategorii Open! Niestety obraz walki popsuło przyznane rywalce waza-ari za nie trafione ushiro-mawashi-geri… Karolina próbowała odrobic stratę, lecz jedyne trafione lewe mawashi geri jodan nie zostało jej jednak zaliczone na waza-ari. Niezwykle silna rywalka nie pozwoliła stworzyć więcej okazji na odrobienie straty. Karolina jednak dała z siebie wszystko przez całe 3 minuty pojedynku. Gratulujemy postawy!


Natalia Trancygier (-55 kg seniorek) spotkała się w półfinale z faworytką kategorii – utytułowaną, aktualną Wicemistrzynią Polski PZK młodzieżowców – Anną Stankiewicz. Po obiecującej pierwszej minucie pojedynku Natalia przybrała zbyt defensywna taktykę. Dwa efektowne ushiro-mawashi geri niestety nie dosięgły głowy przeciwniczki, która zwyciężyła pojedynek decyzją sędziów.


Brązowy medal zdobył Szymon Radzki (-50 kg juniorów młodszych), który w dogrywce półfinału zdobył przewagę rozbijając celnymi low kick-ami i mocnymi rękoma rywala w ostatnich 15 sekundach. Niestety decyzja sędziów była niekorzystna. Trudno się z nią pogodzić po obejrzeniu tego pojedynku.


Brąz zdobył także Bartosz Radzki (50-60 kg młodzików), który po zaciętym pojedynku eliminacyjnym rozbił kompletnie rywala z ćwierćfinału. Silne stłuczenie kostki i zmęczenie dwoma mocnymi walkami wyszło w pojedynku półfinałowym w którym Bartek nie zdołał już przechylić szali zwycięstwa na swoja stronę.


Mawashi geri kopie w ćwierćfinale Gabriela Szubarczyk.

Dwa niezwykle mocne i efektowne pojedynki stoczyła Gabriela Szubarczyk (40-50 kg juniorek). W walce eliminacyjnej górowała wszechstronnością i chociaż w ostatnich 10 sekundach rywalka wypracowała drobną przewagę w wymianie na pięści, to w ostatniej sekundzie Gabi pięknie trafiła mawashi geri jodan i zwyciężyła przez waza-ari. Trudniejszy był pojedynek ćwierćfinałowy stoczony z trenującą w KSW Bushi znakomitą Ukrainką. Choć poziom dynamiki i zasób technik był zbliżony, to jedyna szansą na zwycięstwo mogło być trafienie w głowę, ponieważ rywalka była wyraźnie cięższa od Gabrieli, co owocowało optyczną przewagą w sile ataku. Gabrysia jednak walczyła do końca jak lew pokazując wielki hart ducha!


Pomimo przegranych pojedynków na pochwałę zasługują pozostali nasi – znacznie mniej doświadczeni zawodnicy.


Patrycja Marczak (40-50 kg młodziczek) utraciła przez trafienie mawashi geri jodan pół punktu, które jednak zdołała odrobić. Niestety przeciwniczka z Zielonki parła niezłomnie do przodu i ta optyczna przewaga dała jej zwycięstwo decyzją sędziów.


Sandra Farbiszewska (+50 kg młodziczek) zdominowała swoją rywalkę silnymi ciosami. Jednak zwycięstwo odebrało jej przyznanie przez sędziów waza-ari rywalce za trafioną pechowo w czoło, przechodzącą przez gardę technikę mawashi geri jodan. Szkoda tego pojedynku.


Podobnie zakończył swój pojedynek Bartosz Król (+65 kg juniorów młodszych). Pomimo wyraźnej dominacji w pojedynku eliminacyjnym, przegrał w bliźniaczych okolicznościach jak Sandra.


Emilia Lepiarz (-40 kg młodziczek) walczyła z wyraźnie cięższą przeciwniczką z 4 kyu! Pomimo tego zdecydowanie dominowała w walce. Niestety w jednej z akcji podczas kopnięcia mawashi geri przez obie rywalki w tym samym momencie Emilia trafiła w hogo a rywalka w głowę odbierając naszej zawodniczce pół punktu. Mimo wielkich chęci i utrzymania przewagi do końca pojedynku Emilia musiała przełknąć gorycz porażki.


Zuzanna Świtka (55-60 kg juniorek) starła się ze znakomitą, wszechstronną rywalką z Białegostoku. Przewalczony do końca pojedynek przyniósł zwycięstwo decyzją sędziów rywalce.Dziękujemy obsłudze ekipy! Rolę sędziego w dniu zawodów pełniła Sensei Amelia Tomaszewska. Rozgrzewką i sekundowaniem zajęli się Sensei Marcin Majczak oraz senpai Konrad Żelaznowski i Michał Prościński. O fotorelację zadbała Senpai Maja Bielecka.


314 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2件のコメント


Robert Radzki
Robert Radzki
2023年3月20日

Gratulacje dla wszystkich zawodników którzy wzięli udział w zawodach. Podziękowania dla wszystkich którzy przyczynili się do przygotowania naszych zawodników.

いいね!

Mariusz Jakubczak
Mariusz Jakubczak
2023年3月20日

Gratulacje dla zawodników i życzę dalszych medali♥️

いいね!
bottom of page