W dniu 9 marca w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w karate Kyokushin Polskiego Związku Karate. W turnieju wzięło udział 169 zawodników z 21 Klubów strefy wschodniej.
Zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Z uwagi na inne przepisy, ograniczające znacząco możliwości ataku poprzez wyłączenie większości technik kopanych na głowę oraz zastosowanie hogo we wszystkich kategoriach wiekowych z wyłączeniem seniorów, turniej ten był raczej potraktowany przez nas jako wyzwanie treningowe niż turniejowe.
Zawodnicy reprezentujący Klub Sportowy Budokai Lublin mieli spore trudności, aby przestawić się w tryb walki bez kopnięć frontalnych obrotowych i spadających na głowę, co skutkowało kilkoma przegranymi pojedynkami przez punkty karne - genten a nawet dyskwalifikacje - shikaku. Styl walki naszych zawodników walczących na co dzień w formule all-kick (wszystkie dozwolone kopnięcia i uderzenia) nie mógł wpasować się w kanony oceny sędziów i niektóre ewidentnie wygrane pojedynki naszych zawodników były oceniane ku zaskoczeniu wszystkich zgoła inaczej.
Ze względu na niezawodną liczną obecność zawodników naszego klubu oraz chęć podjęcia przez nich rękawicy i walki w odmiennych przepisach nasz Klub został sklasyfikowany na 1 miejscu drużynowo w MMW. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że miała na to niewątpliwy wpływ nieobecność licznych w naszym makroregionie klubów Shinkyokushin, walczących w tym dniu o kwalifikację do stylowych Mistrzostw Europy.
Swoje kategorie pewnie wygrały po dwóch zwycięskich pojedynkach Karolina Podlaszewska - seniorka -65 kg i Wiktoria Jakubczak – kadetka -35 kg.
Po trzech znakomitych i zaciętych pojedynkach w tym dwóch wygranych przed czasem srebro wywalczyła Patrycja Marczak.
Po dwóch pojedynkach srebro wywalczyli także Blanka Tokarzewska, Piotr Podgajny, Aurelia Rakoczy i Gustaw Świtka a w kata także Wiktoria Jakubczak.
Brązowe krążki po dwóch pojedynkach przypadły Bartoszowi Radzkiemu, Danielowi Sochowskiemu i Mai Rodzoś.
Srebrny medal zdobył także Wojciech Tkaczyk, a brązowe - Oliwier Szabała, Tymon Majczak, Franciszek Szulc, Norbert Gałan, Zuzanna Świtka, Anastazja Rakoczy, Wiktoria Sierpień, Tamara Plewko, Oskar Mazik, Maja Wodzyńska i Emilia Ptaszyńska-Bęc, która zdobyła także brązowy medal w kata kadetek.
Brązowy medal przypadł także w udziale Amelii Pastwie, ale czy nie powinna była walczyć w finale musicie Państwo ocenić sami. Widoczne dobrze na filmie trafienia naszym zdaniem powinny zakończyć walkę przez ippon na korzyść Amelii już w 52 sekundzie pojedynku. Kluczowe momenty walki widać na udostępnionym >>>tutaj<<< nagraniu w czasie: 0:30, 0:33, 0:52, 1:31. Pojedynek ten zakończyli sędziowie licząc w dogrywce rywalce 2 waza-ari za zablokowane prawidłowo Mawashi-Geri jodan - 2:35 i 3:23 min.
Nie zwykliśmy opisywać kontrowersyjnych werdyktów, bowiem ocena walk zawodników przez ich zespół zwykle bywa subiektywna. Ten przypadek był jednak szczególny i w związku z tym przeanalizowany drobiazgowo na podstawie zapisu wideo.
Bez medalu w tym dniu wróciły utytułowane Gabriela Szubarczyk i Martyna Cichocka (wystartowała w wyższej kategorii wagowej) oraz debiutująca na zawodach wyjazdowych Zofia Kawałek.
Sędzią w dniu zawodów była Sensei Amelia Tomaszewska. Zawodnikom sekundowali Sensei Marcin Majczak, Anna Majczak i Senpai Michał Prościński. W organizacji przejazdu i opiece nad drużyną pomagali Senpai Marcin Rakoczy oraz rodzice: Marcin Cichocki, Michał Tokarzewski i Mariusz Szulc. Także transport, ale i sesję fotograficzną zawdzięczamy Senpai: Karolinie Podlaszewskiej i Marcinowi Rakoczy.
Comments