top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego PZK - relacja z zawodów.

W dniu 9 marca w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Wschodniego oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w karate Kyokushin Polskiego Związku Karate. W turnieju wzięło udział 169 zawodników z 21 Klubów strefy wschodniej.

Zarówno pod względem organizacyjnym jak i sportowym turniej stał na bardzo wysokim poziomie. Z uwagi na inne przepisy, ograniczające znacząco możliwości ataku poprzez wyłączenie większości technik kopanych na głowę oraz zastosowanie hogo we wszystkich kategoriach wiekowych z wyłączeniem seniorów, turniej ten był raczej potraktowany przez nas jako wyzwanie treningowe niż turniejowe.


Zawodnicy reprezentujący Klub Sportowy Budokai Lublin mieli spore trudności, aby przestawić się w tryb walki bez kopnięć frontalnych obrotowych i spadających na głowę, co skutkowało kilkoma przegranymi pojedynkami przez punkty karne - genten a nawet dyskwalifikacje - shikaku. Styl walki naszych zawodników walczących na co dzień w formule all-kick (wszystkie dozwolone kopnięcia i uderzenia) nie mógł wpasować się w kanony oceny sędziów i niektóre ewidentnie wygrane pojedynki naszych zawodników były oceniane ku zaskoczeniu wszystkich zgoła inaczej.


Dużyna KS Budokai Lublin po zawodach.

Ze względu na niezawodną liczną obecność zawodników naszego klubu oraz chęć podjęcia przez nich rękawicy i walki w odmiennych przepisach nasz Klub został sklasyfikowany na 1 miejscu drużynowo w MMW. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że miała na to niewątpliwy wpływ nieobecność licznych w naszym makroregionie klubów Shinkyokushin, walczących w tym dniu o kwalifikację do stylowych Mistrzostw Europy.


Podium drużynowe Mistrzostw Makroregionu.

Swoje kategorie pewnie wygrały po dwóch zwycięskich pojedynkach Karolina Podlaszewska - seniorka -65 kg i Wiktoria Jakubczak – kadetka -35 kg.


Po trzech znakomitych i zaciętych pojedynkach w tym dwóch wygranych przed czasem srebro wywalczyła Patrycja Marczak.


Po dwóch pojedynkach srebro wywalczyli także Blanka Tokarzewska, Piotr Podgajny, Aurelia Rakoczy i Gustaw Świtka a w kata także Wiktoria Jakubczak.


Brązowe krążki po dwóch pojedynkach przypadły Bartoszowi Radzkiemu, Danielowi Sochowskiemu i Mai Rodzoś.


Srebrny medal zdobył także Wojciech Tkaczyk, a brązowe - Oliwier Szabała, Tymon Majczak, Franciszek Szulc, Norbert Gałan, Zuzanna Świtka, Anastazja Rakoczy, Wiktoria Sierpień, Tamara Plewko, Oskar Mazik, Maja Wodzyńska i Emilia Ptaszyńska-Bęc, która zdobyła także brązowy medal w kata kadetek.


Amelia Pastwa w natarciu.

Brązowy medal przypadł także w udziale Amelii Pastwie, ale czy nie powinna była walczyć w finale musicie Państwo ocenić sami. Widoczne dobrze na filmie trafienia naszym zdaniem powinny zakończyć walkę przez ippon na korzyść Amelii już w 52 sekundzie pojedynku. Kluczowe momenty walki widać na udostępnionym >>>tutaj<<< nagraniu w czasie: 0:30, 0:33, 0:52, 1:31. Pojedynek ten zakończyli sędziowie licząc w dogrywce rywalce 2 waza-ari za zablokowane prawidłowo Mawashi-Geri jodan - 2:35 i 3:23 min.

Nie zwykliśmy opisywać kontrowersyjnych werdyktów, bowiem ocena walk zawodników przez ich zespół zwykle bywa subiektywna. Ten przypadek był jednak szczególny i w związku z tym przeanalizowany drobiazgowo na podstawie zapisu wideo.


Bez medalu w tym dniu wróciły utytułowane Gabriela Szubarczyk i Martyna Cichocka (wystartowała w wyższej kategorii wagowej) oraz debiutująca na zawodach wyjazdowych Zofia Kawałek.


Sędzią w dniu zawodów była Sensei Amelia Tomaszewska. Zawodnikom sekundowali Sensei Marcin Majczak, Anna Majczak i Senpai Michał Prościński. W organizacji przejazdu i opiece nad drużyną pomagali Senpai Marcin Rakoczy oraz rodzice: Marcin Cichocki, Michał Tokarzewski i Mariusz Szulc. Także transport, ale i sesję fotograficzną zawdzięczamy Senpai: Karolinie Podlaszewskiej i Marcinowi Rakoczy.


188 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page