top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Historyczne 2 złota w kategorii senior? Tak! Mistrzostwa Europy Kyokushin IKO Nakamura.

W dniach 16-18.06.2023r. w Białymstoku odbyły się historyczne I Mistrzostwa Europy Kyokushin Karate I.K.O Nakamura. W tej świetnie pod każdym względem przygotowanej imprezie wystartowało 337 zawodników, w tym z 65 klubów i 14 krajów Europy.


Ekipa KS Budokai Lublin po zakończeniu zawodów.

Klub Sportowy Budokai Lublin reprezentowało 11 zawodników w kategoriach wiekowych U12, U14, U16 i Womens Senior 18-34. Zawody w kategoriach najmłodszych (do U-14) odbyły się w nieco odmiennych przepisach – bez kopnięć frontalnych na twarz oraz kaiten geri, co spowodowało że kilku z naszych utytułowanych zawodników nie stanęło tym razem na podium.


Medale w swoich kategoriach wiekowych i wagowych zdobyli:


Finał w kat. -30 kg 10-11 lat chłopców. Mawashi geri wykonuje Filip Kiszczak.

Filip Kiszczak – 2 miejsce i tytuł Wicemistrza Europy! Filip po świetnym pojedynku półfinałowym zakończonym przez waza-ari, (mae geri chudan – na korpus) musiał uznać w finale werdykt sędziowski wskazujący jako zwycięzcę Łotysza, którego rozgromił przez Ippon dwa tygodnie temu. Brak możliwości stosowania technik kopnięć frontalnych spowodował, że mniejszy zawodnik mógł bezkarnie skracać dystans nawet bez akcji. Co prawda ilość i jakość rozwiązań taktycznych jak na tak młody wiek Filipa zaimponowała wielu sędziom to akurat skład oceniający uznał, że przewaga zbudowana jedynie skracaniem dystansu daje w tej walce zwycięstwo Łotyszowi.


Bartosz Radzki – 2 miejsce i tytuł Wicemistrza Europy! Bartek stanął tym razem na wysokości zadania i wypracował wymarzoną kategorię wagową do 55 kg. Kosztowało go to sporo wyrzeczeń i samozaparcia, ale to małe zwycięstwo nad sobą samym bardzo się opłaciło. W pojedynku półfinałowym zwyciężył przez wazaari, w finale natomiast w trakcie wyrównanego pojedynku, utracił wazaari na rzecz przeciwnika.


Wymiana uprzejmości w wale o brąz - kopie Martyna Cichocka, broni Emilia Lepiarz.

Emilia Lepiarz – 3 miejsce, brązowy medal Mistrzostw Europy! Emilka po porażce w półfinale z mocną reprezentantką Ukrainy, stanęła do walki o medal z utytułowaną zawodniczką koleżanką z Klubu – Martyną Cichocką. Tym raz lepsza okazała się Emilka, która wykorzystała fakt braku kopnięć frontalnych na twarz oraz obrotowych na głowę, które są mocną stroną Martyny i udało jej się zdobyć przewagę w półdystansie zaciekłością i ciosami na korpus.


Bartosz Pawluk – 3 miejsce, brązowy medal Mistrzostw Europy! Bartek po bardzo krótkich przygotowaniach wskoczył na podium Mistrzostw Europy w bardzo ładnym stylu, pokonując w ćwierćfinale utytułowanego przeciwnika jednogłośnym werdyktem sędziowskim. W półfinale niestety utracił wazaari (choć z perspektywy osób postronnych było to kopnięcie przyjęte na gardę). W walce o brązowy medal czempionatu zwyciężył pewnie w czasie regulaminowym, werdyktem 4 do remisu.

Mistrzostwo Europy Seniorek w kategoriach -55 i -65 dla Amelii Tomaszewskiej i Karoliny Podlaszewskiej. Puchar dla najlepszej zawodniczki turnieju - "Best Spirit" (na środku) przypadł Amelii Tomaszewskiej!

Wisienką na torcie w starcie naszych zawodników był niesamowity występ seniorek – Amelii Tomaszewskiej i Karoliny Podlaszewskiej.


Półfinał - Low kick wykonuje Karolina Podlaszewska

Karolina Podlaszewska startująca w kategorii do 65 kg, pewnie zwyciężyła półfinał w regulaminowym czasie 3 minut, mocno rozbijając uda rywalki. W finale niesiona mocnym dopingiem kolegów klubowych nie dała szans konkurentce, doprowadzając do waza-ari mocnymi ciosami prostymi na korpus. Po latach wytężonej pracy zdobyła wymarzony tytuł Mistrzyni Europy!


Amelia Tomaszewska w locie - eliminacje.

Amelia Tomaszewska walcząca w kategorii seniorek do 55 kg okazała się wielkim odkryciem turnieju. W bardzo mocno obsadzonej kategorii zwyciężyła 3 pojedynki ze znakomitymi, utytułowanymi i doświadczonymi przeciwniczkami! Pierwszą walkę zakończyła przez ippon, trafiając czystym mae geri na twarz przeciwniczki, co spowodowało jej niezdolność do dalszej walki. W półfinale po regulaminowym czasie i dogrywce pokonała kolejną utytułowaną i bardzo twardą zawodniczkę, aby w finale stanąć twarzą w twarz z wielokrotną medalistką Mistrzostw Europy i aktualną brązową medalistką Mistrzostw Europy z Barcelony.


Wymagający półfinał - hiza geri wykonuje Amelia Tomaszewska

Amelia świetnie wykonała założoną na finał taktykę i już po pierwszych akcjach obaliła rywalkę czystym kopnięciem mawashi kaiten geri na głowę, zyskując przewagę waza-ari w 15 sekundzie pojedynku. Amelka do samego końca walki walczyła zaciekle, pięknie i technicznie, utrzymując równowagę lub na przemian zdobywając lub tracąc nieznacznie przewagę. Nie dała rywalce szans na wyrwanie z rąk upragnionego złotego medalu przez pozostałe 2,5 minuty regulaminowego czasu!


Finał - Amelia Tomaszewska zdobywa waza-ari!

Jej piękne walki, oraz postawę doceniło grono sędziów, którzy uznali Sensei Amelkę najlepszą zawodniczką europejskiego czempionatu wręczając jej okazały puchar i tytuł "The Best Spirit"! (Najlepszy duch walki!)


Ogrom gratulacji jakie przyjął trener kadry KS Budokai Lublin - sensei Marcin – napawają niesamowitą dumą i radością, oraz potwierdzają fakt, że Klub znajduje się w czołówce polskich i europejskich klubów karate Kyokushin a podjęta przez niego w 2019 roku decyzja o zmianie przynależności federacyjnej to był milowy krok w rozwoju Klubu.


Bez medalu tym razem zakończyli rywalizację Bartosz Delmanowicz, Mateusz Delmanowicz, Gabriela Szubarczyk, Patrycja Marczak, którzy po dobrych i twardych walkach odpadli w eliminacjach.


Mateusz Delmanowicz w emocjonującym starciu eliminacyjnym z reprezentantem Łotwy.

Na szczególne uznanie zasługuje występ Partycji Marczak, która stoczyła znakomity pojedynek z tryumfatorką kategorii, w którym po pierwszej rundzie nie wszyscy sędziowie wskazali remis. Przewaga jaką stworzyła Patrycja pozwoliła jednemu z nich wskazać ją jako zwyciężczynię. Niestety w początkowej fazie dogrywki Pati pechowo stanęła, skręcając poważnie kolano. Resztę turnieju mogła już tylko oglądać z trybun.


Patrycja Marczak w akcji.

Rolę sędziego z ramienia KS Budokai Lublin pełniła Sensei Natalia Trancygier (aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Europy WKB z Hiszpanii). Sekundowali i przygotowywali zawodników do walki sensei Anna i Marcin Majczak. Rolę fotografa pełnili na zmianę Karolina Podlaszewska oraz Marcin Majczak i Natalia Trancygier.


Medaliści I Mistrzostw Europy Kyokushin IKO Nakamura.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za moc emocji, znakomite walki, postawę oraz mocny doping świetnie zgranej drużyny z Lublina! Wielki szacunek!

Osu!

Walki półfinałowe:

Sensei Amelia - 5:01:20

Senpai Karolina - 5:27:20

Walki Finałowe:

Sensei Amelia - 8:26:00

Senpai Karolina - 8:30:39


766 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


slewandowski49
slewandowski49
Jun 20, 2023

🔥🔥🔥 gratulacje! 👏

Like

Mariusz Jakubczak
Mariusz Jakubczak
Jun 20, 2023

Gratulacje i wielkie brawa za dla całego klubu Budokai


Like
bottom of page